Dziennik - Gospodarka

"Osłonecznione szkoły", energia fotovoltaiczna w 42 instytutach oświatowych w Neapolu

31.01.10 01:42 Wiek: 9 yrs

 

Nie będą musiały więcej płacić rachunków za prąd 42 szkoły z terenu dziesięciu okręgów miejskich w obszarze Neapolu, dzięki projektowi „Osłonecznione szkoły” („Scuole solarizzate”), finansowanemu przez Region Campagna (wydział Działalności Produkcyjnej) za 800 tysięcy euro.

Plan polega na zainstalowaniu paneli słonecznych na dachach wszystkich szkół miejskich. Projekt jest częścią strategii administracji komunalnej dotyczącej oszczędności energetycznej i tworzeniu w przestrzeni metropolitarnej przemysłowego centrum energetycznego.

 

W przedsięwzięciu tym biorą udział Miasto Neapol, Arin (Przedsiębiorstwo zasobów hydrologicznych Neapolu, Azienda risorse idriche di Napoli) i Anea (Agencja energii i środowiska Neapolu, Agenzia napoletana energia e ambiente). Całkowita moc otrzymana z 42 instalacji to 600 Kw pozwalających osiągnąć 810 Kwh rocznie.

 

Przy okazji powstanie specjalny projekt dydaktyczny mający na celu wyczulić i wykształcić młodzież w tematyce wydajności energetycznej i źródeł odnawialnych energii poprzez lekcje teoretyczne, aktywność laboratoryjną i wizyty z przewodnikiem.