Dziennik - Gospodarka

Reforma finansów do 2013, obietnica ministra Giulio Tremonti

Kategoria: gospodarka, dziennik
30.01.10 17:31 Wiek: 9 yrs

 

W ciągu najbliższych trzech lat włoski rząd będzie mógł wcielić w życie oczekiwaną reformę systemu finansowego. Tremonti daje więcej czasu niż premier w wcześniejszych zapowiedziach i zachęca do wspólnej akcji reformatorskiej.

Mamy trzy lata na zrobienie reformy finansów. Reforma, która może i musi być zrobiona, i będzie zrobiona, nie w znaczeniu spekulacji wyborczych czy nierozsądnej awantury, ale prawdziwego ducha reformatorskiego”. Tak się wyraził Minister , Giulio Tremonti, o delikatnej kwestii reformy finansów podczas wywiadu udzielonego gazecie Sole 24 Ore. Deklaracje najważniejszej osoby w państwie odpowiedzialnej za włoskie finanse pojawiają się kilka dni po zapowiedziach premiera Berlusconiego, który początkowo hipotyzował szybką reformę systemu, zaprzeczając możliwości szybkich zmian w włoskim systemie finansowym.


Strategia przedstawiona przez ministra Tremonti dotyczy okresu średniego i przewiduje dłuższy czas potrzebny na wprowadzenie seri modifikacji progresywnych, aby uniknąć szczególnych wstrząsów w środowisku, od którego zależą losy państwa włoskiego. Minister podkreślił pochodzenie aktualnego wyglądu finansów od koncepcji powstałej w latach sześćdziesiątych i zamienionej w prawo w latach siedemdziesiątych. Na tym rusztowaniu, uważanym już za rachityczne, przez dziesiątki lat zakładano liczne łaty, aby system utrzymać przy życiu, nie próbując jednak efektywnie go uaktualnić. Według Tremonti, aktualna organizacja systemu finansowego odzwierciedla świat, który już nie istnieje.


„Zmienił się model produkcyjny, przechodząc od wielkich fabryk do średnich i małych przedsiębiorstw. Narodziły sie destrykty, doszliśmy do 8 milionów płatników podatku VAT. Narodził się model konkurencyjny: w latach sześćdziesiątych celem był Mec, teraz Mec to tylko wyspa na rynku światowym. Wraz z informatyką zmienił się model technologiczny, pojawiły się roboty. Zmienił się model społeczny, wcześniej było więcej młodych niż starszych, teraz jest odwrotnie, ale mamy ponad 4 miliony imigrantów. Zmienił się w 2001 roku model instytucjonalny wraz z federalizmem. System finansowy stawał się coraz starszy, pomieszany i nieracjonalnie skomplikowany, przesunięty do centrum, które to centrum nie ma już pełnej siły, aby móc użyć wszystkie dźwignie. W każdym razie nie możemy wjechać w nowy wiek samochodem sprzed 50 lat„ zadeklarował minister podczas wywiadu udzielonego znanemu dziennikowi ekonomicznemu.


Rozpoczynając budowę zapowiedzianej reformy, Rząd przygotuje nowe środowisko konfrontacji z podstawowymi instytucjami takimi jak Istat, Osce, kompetentne komisje parlamentarne i eksperci Banku Włoch, ośrodki akademickie, podstawowe siły społeczne i Komisja Europejska. Koordynacja prac będzie miało na celu harmonizacje zapytań i decyzji, identyfikacja tematów przewodnich połączonych z finansami i reformą finansów. Skomplikowane zadanie, które w intencjach rządowych będzie zakończone w terminie jeszcze do ustalenia, ale na pewno później niż początkowo zapowiedział Prezydent Rady Ministrów.


Na froncie redukcji presji fiskalnej, Tremonti ponownie potwierdził swoją linię przywołując przede wszystkim potrzebę przestrzegania warunków bilansu. Numer jeden na ulicy XX Settembre nie wykluczył jednak możliwości redukcji obciążenia podatkowego wcześniej niż przewidywano, ale taka sytuacja będzie zależała od postępów w ekonomii i od wznowienia cyklu ekonomicznego po trudnych miesiącach obciążonych kryzysem.


Jasna wizja przyszłości wymaga zrozumienia tego co się stało. Kryzys przyszedł z zewnątrz i uderzył nas w silny punkt, w nasz eksport: w 90 miliardów bogactwa straconego, 70 miliardów to strata na naszym super-eksporcie. Podczas, gdy biura analiz wyjaśniały nam, iż jesteśmy w dołku, nasze przedsiębiorstwa zdobywały kwoty na rynku światowym. My również byliśmy twórcami globalizacji w eksporcie i staliśmy się jej ofiarami poprzez spadek eksportu. Kiedy ponownie ruszy rynek światowy nasze przedsiębiorstwa są tam i tam będą” dodał później Tremonti, nie ukrywając swojego optymizmu dla marginesów ożywienia gospodarczego we Włoszech.


Z wywiadu ministra Tremonti wynika, iż reforma systemu finansowego we Włoszech wymagać będzie więcej czasu niż początkowo się spodziewano. Na biurku, które czas temu było w posiadaniu Quintino Sella, rozpoczynają gromadzić się pierwsze propozycje, ale w tej chwili nie wydają się być wystarczające do naszkicowania pełnego obrazu nadchodzącej reformy. Ta sytuacja oferuje dobry pretekst opozycji, która jest dotychczas sceptyczna co do efektywnej wartości planów rządowych. Konkretny projekt nie pojawi się nad horyzontem przed nadchodzącymi wyborami regionalnymi, aby nie zakłócać przebiegu kampanii wyborczej.