Wulkany we Włoszech

Sycylijski wulkan Etna ponownie wybucha

20.08.11 15:33 Wiek: 11 yrs

 

foto: Turi Caggeggi / palermo.repubblica.it

Wulkan Etna nie przestaje zadziwiać turystów i niepokoić włoskich wulkanologów. W gorącą sierpniową sobotę 20.08.2011 nad ranem między godziną 9 a 10 ponownie eksplodował sysylijski wulkan Etna. W przeciągu ostatnich 40 dni jest to już jego siódma erupcja. Dla turystów podziwiających zapierający dech w piersiach ognisty spektakl jest to przede wszystkim ogromna wakacyjna atrakcja. Naukowcy wulkanolodzy mają natomiast twardy orzech do zgryzienia, omawiając liczne możliwe scenariusze gorącej aktywności włoskiego wulkanu.

 

Sobotnia erupcja trwała mniej niż zwyczajowe 3-4 godziny, była za to bardzo intensywna, towarzyszyły jej bardzo wysokie fontanny lawy, emisja pyłów wulkanicznych w wysokie partie atmosfery oraz strumienie lawy spływające do wypalonej doliny Valle del bove tworzące wraz z gazem i parą fantazyjne bazgroły na czarnym zboczu pokrytym zastygłą wcześniej lawą.

 

Gigantyczna czarna chmura pyłu wulkanicznego, która uwolniła się z krateru między godziną 9-10 rano została szybko rozwiana przez wiatry wiejące z dużą siłą na dużej wysokości. Dzięki temu na międzynarodowym lotnisku w Katanii (Catania) na Sycylii ruch samolotów odbywał się bez zakłóceń. Wulkan Etna uspokoił się parę minut po godzinie 10 rano.

 

>>> Więcej zdjęć erupcji wulkanu Etna można zobaczyć tutaj >>>

 

źródło: palermo.repubblica.it


Pogoda w Rzymie

booked.net
+8
°
C
+
+
Rzym
Niedziela, 16
Prognoza 7-dniowa

Targi Mediolan - Fiera Milano
Targi w Weronie