Jak zrobić dobrą kawę za pomocą maszynki do kawy typu „Moka”

Kategoria: kawa, kuchnia smaki, pierwsza
27.02.10 13:36 Wiek: 11 yrs

 

Oto bohaterka codziennej pobudki i obiadowej sjesty milionów Włochów: nieodzowna maszynka do kawy „Moka”, która w rzeczywistości nawet w wielu domach w Neapolu wyparła antyczną kafeterię neapolitańską.

kafeteria Moka

Moka, nazywana również Moka express, to urządzenie służące do przygotowywania kawy rozumianej jako napój; zostało ono wynalezione w 1933 roku przez Alfonso Bialetti i dosłownie zrewolucjonizowało domowy proces przygotowywania kawy, wysyłając na emeryturę cuccume (dzbanuszek do przygotowywania napojów) i kafeterię neapolitańską. Sukces kafeterii Moka Bialetti był tak duży, że została wyprodukowana w ilości 200 milionów egzemplarzy, goszcząc w domach dziewięciu włochów na dziesięciu. Termin Moka przypomina nazwę portu w Jemenie, główną drogę zaopatrzeniową w kawę zbieraną na swojej ziemi pochodzenia czyli Róg Afryki (Półwysep Somalijski)

 

 

MOKA ekspress
MOKA ekspress
MOKA ekspress
MOKA ekspress

Moka składa się głównie z trzech części:

kociołek (dolna część), zawiera gotującą się wodę

filtr mechaniczny, wypełniany drobno zmieloną kawą

górny zbiornik zbierający gotowy do spożycia napój

 

 

Nie jest trudno zrobić dobrą kawę, wystarczy przestrzegać kilku prostych reguł, ale wystarczy zapomnieć tylko jedną, aby zaprzepaścić wcześniejsze starania.

 

1

Przede wszystkim należy wybrać wysokiej jakości mieszankę. Powinna ona być przechowywana w hermetycznie zamkniętym pojemniku i daleko od pożywienia wydającego silne zapachy (mieszanki ziołowe, sery ...) dlatego, że kawa ma wyjątkową zdolność wchłaniania zapachów, które mogą zmienić jej aromat.

 

2

Po mieszance, woda jest drugim czynnikiem wyznaczającym sukces dobrej kawy (mówi się, że w Neapolu to woda jest tajemnicą tamtejszej filiżanki kawy). Stosować wodę świeżą i możliwie bez wapna i chloru. Nie używać nigdy wody gorącej, aby przyspieszyć proces przygotowywania.

 

3

Napełnić wodą dolną część kafeterii aż do zaworu bezpieczeństwa, nie przekraczając go, inaczej otrzymamy kawę tzw. długą.

 

4

Dobrze napełnić filtr, nie ubijając zmielonej kawy, wystarczy tylko umiejscowić mieszankę stukając lekko filtrem o stół lub uformować mały kanalik (są tacy, którzy mają zwyczaj lekko ubić mieszankę i następnie zrobić w niej trzy otwory zapałką).

 

5

Zamknąć kafeterię dobrze dokręcając i postawić ją na małym ogniu.

 

6

Jak tylko kawa zacznie się wydobywać należy zmniejszyć ogień do minimum (jeszcze lepiej jest stosować specjalny kapturek przykrywający ujście kawy), w ten sposób będzie można podnieść przykrywkę, aby uniknąć dostawania się skondensowanej pary do górnego zbiorniczka co zmieni smak przygotowywanego napoju.

 

7

Jeszcze przed całkowitym wypłynięciem kawy, zdjąć kafeterię z ognia (w praktyce, kilka sekund przed ujściem pary pozostającej w dolnej części. Nie przejmować się wodą pozostałą w dolnym zbiorniczku, ponieważ wszystko to co wychodzi w końcowej fazie może tylko popsuć smak kawy). Nie pozwolić nigdy na gotowanie się kawy na ogniu, to spaliłoby ją, niszcząc końcowy wynik.

 

Aby móc cieszyć się jej smakiem i aromatem, kawa powinna być konsumowana gorąca, zaraz po przygotowaniu.Porady konserwacyjne Moka express

Podczas używania, wewnętrzne ścianki wszystkich elementów kafeterii pokrywają się cieniutką warstwą tłustego osadu z kawy. Ta pokrywa chroni kawę przed bezpośrednim kontaktem ze ścianami z aluminium, które mogą nadać jej metalicznego smaku. Z tego powodu zawsze radzi się myć kafeterię tylko wodą, nie używać mydła i detergentów, ani mechanicznej zmywarki.

Gromadzący się z czasem kamień usuwać roztworem ciepłej wody i octu.

Kafeteria nowa lub od dawna nie używana powinna być jeden lub dwa razy użyta tylko z wodą, lub lepiej z kawą świeżą lub już użytą, zanim przygotuje się w niej kawę do picia. To pozwoli w nowych kafeteriach wytworzyć, na przykład, warstwę ochronną z tłustego osadu. Powtórzyć tą czynność również kiedy zmienia się gumową uszczelkę.Zasada działania kafeterii Moka

Po postawieniu kafeterii na ogniu, w dolnej części powstaje para wodna zostająca w równowadze z wodą pod ciśnieniem atmosferycznym. Powiększając temperaturę, powiększamy również ciśnienie pary wodnej, para naciska na ścianki naczynia i na powierzchnię wody. Kiedy ciśnienie osiągnie wartość 1,5 atmosfery, nacisk na wodę jest wystarczający aby pokonać siły grawitacji i w ten sposób woda zaczyna podchodzić do góry wzdłuż jedynej drogi jaką ma do dyspozycji, tzn. rurki filtru.

Kiedy cała woda wypłynie, w dolnej części zostanie tylko para wodna, która wychodząc jako ostatnia powoduje charakterystyczny końcowy bulgot.


Pogoda w Rzymie

booked.net
+8
°
C
+
+
Rzym
Niedziela, 16
Prognoza 7-dniowa

Targi Mediolan - Fiera Milano
Targi w Weronie