religia
Całun Turyński - Sacra Sindone
Sacra Sindone czy znany w Polsce jako Całun Turyński znajduje się we Włoszech w Katedrze Turyńskiej pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela.
Jego historia jest bardzo ciekawa i kontrowersyjna. Sindone to tkane ręcznie płótno, w które według tradycji zostało owinięte ciało Chrystusa, zaraz po zdjęciu go z krzyża. To lniane prześcieradło o długości 4,36m i szerokości 1,10m jest zagadka dla naukowców i znakiem Męki Pańskiej dla wierzących. Sindone czy Całun Turyński przedstawia postać mężczyzny, na ciele którego widnieją znaki biczowania i torturowania, takie same, które są nam znane z Męki Pańskiej.
Promocja Trenitalia z okazji publicznego pokazu Całunu Turyńskiego w Turynie:
Oferta Speciale Sindone 2015 – promocja Trenitalia – Specjalny Całun Turyński 2015
Losy Sindone / Całuna Turyńskiego są dosyć burzliwe. Doznał wielu uszczerbków i prawie cudem uratował się w stanie dobrym do dnia dzisiejszego. Jednym z bardziej dotkliwych uszczerbków byl pożar, który wybuchł w 1532 roku w Świętej Kaplicy w Chambéry. W 1534 roku uszkodzenia zostały naprawione przez siostry klaryski. Siostry w miejsca nadpalone przez pożar, a było ich 48, wszyły trójkątne kawałki płótna. W 1578 roku książęta Sabaudii przenieśli Sindone do Włoch do Turynu. W 1983 został przekazany papieżowi Janowi Pawłowi II, a w 1997 ponownie uratowany z pożaru Katedry Turyńskiej.
Całun był poddawany wielu badaniom, z których nic nie wynikało, ponieważ wyniki te, za jak i przeciw autentyczności były wielokrotnie kwestionowane.
Promocja Trenitalia z okazji publicznego pokazu Całunu Turyńskiego w Turynie:
Oferta Speciale Sindone 2015 – promocja Trenitalia – Specjalny Całun Turyński 2015