Konkurs Operalia 2010 w Mediolanie

Kategoria: opera
10.03.10 21:55 Wiek: 9 yrs

 

Konkurs Operalia 2010 odbędzie się pierwszy raz we Włoszech, a dokładnie w Operze La Scala w Mediolanie, w terminie od 25 kwietnia do 2 maja, edycja 2010 międzynarodowego konkursu lirycznego powstałego w 1993 roku z inicjatywy znanego hiszpańskiego tenora Placido Domingo w celu odkrycia, promocji i pomocy najlepszym młodym artystom operowym naszych czasów.

Jego podstawowym zadaniem jest przyciągnąć śpiewaków operowych każdego rejestru głosowego i każdej narodowości, pozwolić im wystąpić przed jury składającego się z wybitnych ekspertów operowych o sławie międzynarodowej w najznakomitszych salach operowych świata.

 

„Stworzyłem ten konkurs, jak też ‘Young Artists Programs’ a Washington, Los Angeles e Valencia”, aby otworzyć drogę młodym artystom i pomóc im pokonać pierwsze przeszkody , które napotykają na szlaku ku karierze zawodowej w świecie operowym. Moją intencją nie jest tylko odnalezienie najpiękniejszych głosów, ale też odkrycie młodych talentów, które przez swoją osobowość, wygląd sceniczny i naturalność interpretacji, wyróżniają się jako artyści kompletni.” powiedział Placido Domingo.

 

Konkurs Operalia narodził się w Paryżu w 1993 i za wyjątkiem Paryża, Madrytu i Los Angeles, gdzie odbyło się więcej edycji, gościł co roku w innym mieście.

 

Podczas edycji 2010 rozdane zostaną dwie nowe nagrody „Birgit Nilsson” za najlepszy głos żeński i męski w repertuarze niemieckim Richarda Straussa e Richarda Wagnera. W 2009 roku Placido Domingo był pierwszym artystą, który otrzymał nagrodę “Birgit Nilsson”, stworzoną przez znakomity szwedzki sopran dla uhonorowania „artysty kompletnego”. Jest to nagroda najbardziej bogata w świecie muzyki klasycznej. Wyraźnie wzruszony, Domingo obiecał: „Pieniądze z tej nagrody będą wielkim dobrem dla młodych śpiewaków w moim corocznym konkursie, Operalia”.

 

Wśród śpiewaków nagrodzonych podczas ubiegłych edycji znajdują się Nancy Herrera, Carla Maria Izzo, Carmen Giannattasio, Woo Kyung Kim.

Partnerem konkursu jest marka zegarków Rolex.