Basilicata - turystyka
Matera – Europejska Stolica Kultury 2019
17 października 2014 Matera, jako pierwsze leżące na południu Włoch miasto, została ogłoszona Europejską Stolicą Kultury w 2019 roku.
Ponad 20 lat wcześniej, w 1993 roku, UNESCO wpisało Materę do na swoją listę Światowego Dziedzictwa Kultury.
Matera należy do najstarszych miast na świecie. Na terenie Matery znajdują się ślady ludzkiej obecności z czasów prehistorycznych. Liczne są świadectwa osadnictwa jeszcze z epoki kamienia łupanego – paleolitu.
Matera leży na południu Włoch, w regionie Basilicata – popularnie nazywanym Lucania. Liczy około 60 000 mieszkańców i jest drugim, po mieście Potenza, największym centrum Basilicaty.
Najstarszą i najbardziej znaną częścią Matery jest dzielnica o nazwie „Sassi” – czyli po Włosku „Kamienie”. Od Sassi zaczął się rozwój Matery. Dzielnica Sassi di Matera swoje początki wiąże z naturalnymi, skalnymi grotami na zboczu doliny rzeki Gravina di Matera, zamieszkiwanymi przez prehistorycznych ludzi. Groty z czasem ulegały przekształceniom i modelowaniu w winiku działalności człowieka w struktury coraz większe i bardziej złożone, wchodzące w skład dwóch dużych kompleksów naturalnych Sasso Caveoso i Sasso Barisano.
Niepowtarzalna architektura Sassi di Matera obrazuje zdolność człowieka do doskonałego przystosowywania się do środowiska naturalnego. Mieszkańcy Sassi di Matera w znakomity sposób wykorzystywali charakterystyczne właściwości otoczenia jak np. stała temperatura w pomieszczeniach wykutych w skale. Do budowy konstrukcji zewnętrznych używano materiału otrzymanego z tych samych skał wapiennych, tworząc malowniczą panoramę historycznej Matery. Korzystano z naturalnych spadków i pochyleń do kontrolowania cieków wodnych i fenomenów atmosferycznych.
Struktura architektoniczna Matery składa się z dwóch części. Pierwsza to ta od razu widoczna dla każdego przechodnia, składająca się z charakterystycznych warstw mieszkań, dziedzińców, tarasów, galerii, placów, kościołów, ulic, ogrodów. Druga, ukryta, część to ogrom konstrukcji podziemnych, wykonanych w skale, takich jak cysterny, zbiorniki, groty, składy śniegu i lodu, zaułki, systemy kontroli cieków wodnych, wszystkie konstrukcje niezbędne dla życia i bogactwa mieszkającej tam wspólnoty.
Sassi di Matera były i wciąż są bardzo doceniane przez przemysł filmowy. Liczni reżyserzy wybierają Materę jako naturalną scenografię do swoich filmów. W Materze zostało nakręconych kilkadziesiąt filmów, są wśród nich takie obrazy jak:
Il Vangelo secondo Matteo - Pier Paolo Pasolini. 1964,
Cristo si è fermato a Eboli - Francesco Rosi 1979,
King David z Richard Gere 1985,
Pasja - Mela Gibsona 2004,
Ben-Hur - Timur Bekmambetov 2016...
Oto niektóre strony poświęcone Materze:
Matera – Europejska Stolica Kultury 2019