Basilicata - turystyka

Matera – Europejska Stolica Kultury 2019

11.01.16 13:34 Wiek: 8 yrs

 

Matera - By Mattis (Own work), via Wikimedia Commons

17 października 2014 Matera, jako pierwsze leżące na południu Włoch miasto, została ogłoszona Europejską Stolicą Kultury w 2019 roku.


Ponad 20 lat wcześniej, w 1993 roku, UNESCO wpisało Materę do na swoją listę Światowego Dziedzictwa Kultury.

 

 

Matera należy do najstarszych miast na świecie. Na terenie Matery znajdują się ślady ludzkiej obecności z czasów prehistorycznych. Liczne są świadectwa osadnictwa jeszcze z epoki kamienia łupanego – paleolitu.

 

Matera leży na południu Włoch, w regionie Basilicata – popularnie nazywanym Lucania. Liczy około 60 000 mieszkańców i jest drugim, po mieście Potenza, największym centrum Basilicaty.

 

Najstarszą i najbardziej znaną częścią Matery jest dzielnica o nazwie „Sassi” – czyli po Włosku „Kamienie”. Od Sassi zaczął się rozwój Matery. Dzielnica Sassi di Matera swoje początki wiąże z naturalnymi, skalnymi grotami na zboczu doliny rzeki Gravina di Matera, zamieszkiwanymi przez prehistorycznych ludzi. Groty z czasem ulegały przekształceniom i modelowaniu w winiku działalności człowieka w struktury coraz większe i bardziej złożone, wchodzące w skład dwóch dużych kompleksów naturalnych Sasso Caveoso i Sasso Barisano.

 

Niepowtarzalna architektura Sassi di Matera obrazuje zdolność człowieka do doskonałego przystosowywania się do środowiska naturalnego. Mieszkańcy Sassi di Matera w znakomity sposób wykorzystywali charakterystyczne właściwości otoczenia jak np. stała temperatura w pomieszczeniach wykutych w skale. Do budowy konstrukcji zewnętrznych używano materiału otrzymanego z tych samych skał wapiennych, tworząc malowniczą panoramę historycznej Matery. Korzystano z naturalnych spadków i pochyleń do kontrolowania cieków wodnych i fenomenów atmosferycznych.


Struktura architektoniczna Matery składa się z dwóch części. Pierwsza to ta od razu widoczna dla każdego przechodnia, składająca się z charakterystycznych warstw mieszkań, dziedzińców, tarasów, galerii, placów, kościołów, ulic, ogrodów. Druga, ukryta, część to ogrom konstrukcji podziemnych, wykonanych w skale, takich jak cysterny, zbiorniki, groty, składy śniegu i lodu, zaułki, systemy kontroli cieków wodnych, wszystkie konstrukcje niezbędne dla życia i bogactwa mieszkającej tam wspólnoty.

 

Sassi di Matera były i wciąż są bardzo doceniane przez przemysł filmowy. Liczni reżyserzy wybierają Materę jako naturalną scenografię do swoich filmów. W Materze zostało nakręconych kilkadziesiąt filmów, są wśród nich takie obrazy jak:

Il Vangelo secondo Matteo - Pier Paolo Pasolini. 1964,
Cristo si è fermato a Eboli - Francesco Rosi 1979,
King David z Richard Gere 1985,
Pasja - Mela Gibsona 2004,
Ben-Hur - Timur Bekmambetov 2016...


 

Oto niektóre strony poświęcone Materze:


Sassi di Matera - turystyka

 

Matera – Europejska Stolica Kultury 2019

 

Sassi di Matera

 

 


Pogoda w Rzymie

booked.net
+8
°
C
+
+
Rzym
Niedziela, 16
Prognoza 7-dniowa

Targi Mediolan - Fiera Milano
Targi w Weronie