Lot Anioła – Volo dell'Angelo: Basilicata pełna czystej adrenaliny
Jedyną w swoim rodzaju przygodę można przeżyć we Włoszech w położonym na południu regionie Basilicata.
Zawieszeni i pędzący swobodnie na stalowej linie, rozwieszonej pomiędzy dwoma skalnymi wzniesieniami nad przepaścią głęboką 1000 metrów, przelatuje się z prędkością ponad 100 km na godzinę, podziwiając wspaniały górski krajobraz Dolomitów Lukańskich (Dolomiti Lucane).
Tylko dzięki sile grawitacji i różnicy poziomów, zawieszeni na wysokości 1000 metrów i pędzący z prędkością ponad 100 km na godzinę, przeżywamy osiemdziesiąt sekund czystej adrenaliny słysząc głośny szum wiatru w uszach i spoglądając z „lotu anioła” na zapierającą dech w piersiach panoramę Dolomitów Lukańskich. W Stanach Zjednoczonych taką przygodę nazywają “scenic flight”, we włoskim regionie Basilicata nosi ona nazwę Volo dell’Angelo czyli Lot Anioła. Według czasopisma Manchester Evening News Travel jest to doświadczenie godne przeżycia absolutnie przed ukończeniem 30-tego roku życia.
Czwarty sezon, rozpoczynający się w tym roku 16 maja, daję okazję do spróbowania Lotu Anioła (Volo dell’Angelo), który stał się stałą i wyjątkową atrakcją turystyki niekonwencjonalnej. Lot Anioła (Volo dell’Angelo) jest doświadczeniem zaskakującym i zadziwiającym znawców sektora turystycznego oraz osób poszukujących silnych wrażeń.
Stalowa lina, rozwieszona nad przepaścią, łączy dwa miasteczka Pietrapertosa i Castelmezzano położone naprzeciw siebie na skalnych zboczach górskiej doliny. Jest to najdłuższa tego typu przeprawa w Europie. Śmiałkowie chcący ją pokonać robią to przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa, wyposażeni są przez obsługę w specjalną uprząż umocowaną na linie, kask i okulary chroniące przed wiatrem. Naszą podróż rozpoczynamy od życzeń „dobrego lotu” potem już tylko podziwiamy wspaniała i niecodzienna perspektywę, którą cieszymy się podczas lotu. Odległości ulegają zmniejszeniu, góry wydają się być w zasięgu ręki, sceneria skalnych szpikulców, iglic oraz sama przepaść staje się ogromna i fascynująca.
Po dotarciu na drugi koniec stalowej liny, kto ma ochotę może również powrócić w ten sam sposób, ponieważ istnieją dwie liny łączące miasteczka Castelmezzano e Pietrapertosa.
Pierwsza lina nazywa się San Martino i zaczyna się w Pietrapertosa na wysokości 1020 metrów i kończy się w Castelmezzano na wysokości 859 metrów. Pozwala „przelecieć” prawie 1,5 kilometra z prędkością około 110 km na godzinę.
Druga lina o nazwie Peschiere pozwala na lot z Castelmezzano z wysokości 1019 metrów i dodarcie do Pietrapertosa z prędkością 120 km na godzinę pokonując odległość 1452 metrów.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.volodellangelo.com
Orientacyjna cena biletu to około 30 euro.
Po wylądowaniu można udać się na podbój nie odkrytych jeszcze krain, jakie znajdują się w jednym z największych Parków Naturalnych w południowych Włoszech, a jest nim Park Naturalny Gallipoli Cognato i Dolomitów Lukańskich (Parco Naturale Gallipoli Cognato e delle Dolomiti Lucane) oficjalna strona parku: www.parcogallipolicognato.it. Park jest wspaniałym miejscem dla miłośników ornitologii. Wśród jego dolin i wąskich przełomów licznych strumieni można również spotkać daniele, dziki, krowy rasy podolica, zające włoskie. Przechadzać się można drogami dla mułów przemierzającymi lasy kasztanowe i lipowe oraz antycznymi ścieżkami prowadzącymi do wykopalisk archeologicznych Monte Croccia, włoskiej odmiany angielskich Stonehenge.
Miasteczko Pietrapertosa jest jednym z klejnotów Parku Naturalnego. Tworzą je domy powstałe na skale piaskowca, stojące przy wąskich i stromych uliczkach. Pierwsi osiedlili się tutaj Saraceni, było to około 1000 roku, skonstruowali oni u szczytu wzniesienia umocnienia militarne rozbudowane później przez Normanów. Po dzień dzisiejszy tajemnym sercem osady (jednej z najładniejszych we Włoszech) jest Arabata, mały casbah ukryty wśród skał. W Pietrapertosa znajduje się pierwszy w regionie Basilicata tzw. hotel rozproszony o nazwie Le Costellazioni składający sie z 13 mieszkań od typowego domu wiejskiego po stary Urząd Pocztowy, szczegółowe informacje na stronie www.borghidibasilicata.eu. Orientacyjna cena noclegu w dwuosobowym B&B to 36 euro.
Miasteczka Pietrapertosa i Castelmezzano, oby dwa należące do ekskluzywnego klubu Borghi più belli d’Italia czyli Najładniejsze Włoskie Osady łączy szlak o nazwie Sette Pietre.
W Parku Narodowym znajduje się również trzecie miasteczko-klejnot warte zobaczenia o nazwie Campomaggiore Vecchio, leży ono na skraju Parku.
W Castelmezzano zachował się charakterystyczny średniowieczny klimat, domy zbudowane na skałach wzdłuż zbocza górskiego, strome schody prowadzące do ruin murów obronnych, zamek Castello Normanno-Svevo, kościół Chiesa Madre di Santa Maria z drewnianymi rzeźbami z XIV wieku. Przenocować można w La Locanda di Castromediano z 24 pokojami w stylu ludowym z panoramą na Dolomity Lukańskie, orientacyjna cena dwuosobowego pokoju to 80 euro. Kolacja w lokalu Al becco della Civetta, ceny od 30 euro, można zasmakować autentycznej kuchni lukańskiej. Od chleba po makaron, od ciast po kiełbasy i wszystko to domowej roboty.
Oficjalna strona Lotu Anioła – Volo dell'Angelo:
http://www.volodellangelo.com/
Wszystkie zdjęcia do tego artykułu pochodzą ze strony www.volodellangelo.com