Neapol - turystyka

Komunikacja w Neapolu

04.05.10 11:21 Wiek: 13 yrs

 

Informacje o transporcie publicznym i komunikacji w Neapolu

Transport szynowy jest dla turysty z całą pewnością najłatwiejszy w użyciu. W Neapolu są dwie linie metra i 4 linie kolei linowej (funicolari) oraz sieć kolei podmiejskich, z których, w obrębie miasta, można korzystać używając biletu Giranapoli. Na dzień dzisiejszy linie 1 i 2 krzyżują się na stacji Cavour/Museo tworząc, będący w ciągłym rozwoju, system transportu miejskiego.

Metro Fs Linea 2 (Linia 2) w Neapolu

Metro Fs Linea 2 (Linia 2) jest najstarszą linią metra w Neapolu, przemierza ona miasto zatrzymując się na Stacji Centralnej (Stazione Centrale) przy placu Garibaldi (piazza Garibaldi), na starówce – przystanek Montesanto, na stacji Mergellina - Stazione di Mergellina (parę kroków od przystani wodolotów kursujących na wyspy w Zatoce Neapolitańskiej), Stadio di Fuorigrotta (przystanek Campio Flegrei) i miasto Pozzuoli.

Metro Fs Linea 2 (Linia 2) w Neapolu
Metro Fs Linea 2 (Linia 2) w Neapolu

Metropolitana Collinare

Metropolitana Collinare – kolej łącząca wzgórza z dolną częścią Neapolu. Kolej ta jest nowoczesna i skuteczna, łączy plac Dantego (piazza Dante) ze wzgórzem Vomero i strefą Szpitalną (zona Ospedaliera) i z Secondigliano, wkrótce dotrze do piazza Municipio i mola Beverello, kolejnej przystani dla połączeń z wyspami i innymi portami.

Vomero

Vomero jest dobrze połączone również za pomocą trzech kolejek linowych (funicolare):

  • kolejka Chiaia dojeżdżająca do placu (piazza) Amedeo, z którego łatwo można dotrzeć do ulicy via dei Mille, dzielnicy z najbardziej eleganckimi sklepami.

  • kolejka Centralna (funicolare Centrale) dowożąca na ulicę via Roma, w pobliże galerii Galleria Umberto I i placu piazza del Plebiscito

  • kolejka Montesanto (funicolare di Montesanto) dowożąca na starówkę (centro storico)

Istniej również kolejka linowa łącząca Mergellina z osiedlami przy ulicach via Orazio e via Manzoni.

Kolej Circumvesuviana

Kolej Circumvesuviana łączy Neapol z miastami położonymi na zboczach wulkanu Wezuwiusza. Jest to najtańszy i najbardziej praktyczny środek transportu dowożący do wykopalisk archeologicznych w Pompejach i Ercolano, jak również do urokliwego Sorrento i wielu miast Wybrzeża Sorrento (Costiera Sorrentina).

Kolej Cumana i kolej Circumflegrea

Kolej Cumana i kolej Circumflegrea łączą Neapol z miastami w Strefie Flegrea (Zona Flegrea).

Linia 1 metra w Neapolu

Linia 1 metra w Neapolu jest małym klejnotem sztuki, nazywana Muzeum Obowiązkowym, na każdej stacji metra Linii 1 wystawione są dzieła sztuki teraźniejszej takich twórców jak np. Nicola de Maria, Sol Lewitt e Mimmo Iodice. Definicję Muzeum Obowiązkowym (Museo Obbligatorio) wprowadził Achille Bonito Oliva, który zauważył fakt, iż zarówno mieszkańcy jak i turyści w Neapolu, podróżujący metrem nie mogą nie spojrzeć na dzieła sztuki towarzyszące im w podziemnych tunelach. Jest siedem Stacji sztuki, które zaproponowały również możliwość odnowienia i zagospodarowania zewnętrznych przestrzeni wokół stacji.

Linia 1 metra w Neapolu
Linia 1 metra w Neapolu

Bilet UnicoNapoli

Bilet UnicoNapoli pozwala na korzystanie ze wszystkich środków transportu publicznego tyle razy ile to jest konieczne w czasie określającym ważność biletu danego typu. Bilet UnicoNapoli umożliwia również przemieszczanie się między Neapolem i miastami należącymi do wybranej strefy korzystając z licznych linii obsługiwanych przez różne spółki jak również z pociągów Trenitalia. Istnieje 11 przedziałów strefowych i wiele typów biletów w cenach od 1,40 euro za bilet ważny 100 minut.

Bilety można kupić w kioskach, w sklepikach tabacchi, w barach.

Na stronie www.unicocampania.it można odnaleźć typ biletu odpowiadający naszym potrzebom.

Bilet ArteCard

Jeśli planujemy zwiedzanie wystaw, muzeów, wykopalisk archeologicznych warto pomyśleć o zintegrowanym bilecie ArteCard. Bilet ArteCard pomyślany został z zamiarem uczynienia łatwiejszego życia turystom, łącząc w jednym bilecie abonament na komunikację miejską i kulturę, co może okazać się bardzo opłacalne, jeśli mamy zamiar go w pełni wykorzystać. Bilet ArteCard kupić można na Stacji Centralnej (Stazione Centrale), w wielu hotelach i niektórych kioskach. Sprzedaje się go również w internecie, ale i tak musi zostać odebrany na Stacji.


Pogoda w Neapolu

www.booked.net
+8
°
C
+14°
+
Neapol
Poniedziałek, 17
Prognoza 7-dniowa