14.02.2010

Jak poruszać się po Rzymie. Transport Rzymski

Transport Rzymski

Stacja Metro Koloseum
Stacja Metro Koloseum

Rzym jest bardzo rozległym miastem, ale starówka, posiadająca najwięcej miejsc do zobaczenia, jest raczej ograniczona i można ją zwiedzać pieszo jeżeli jesteśmy dobrymi piechurami. Starówka szczególnie urokliwa jest po zmierzchu, kiedy latem jest już troszkę chłodniej, mniej niż 30 stopni Celsjusza. Większość miejsc do odwiedzenia znajduje się w rozsądnej odległości od Stazione Termini - głównej stacji kolejowej Rzymu.

 

METRO

W Rzymie są 2 linie metra linia A i linia B, które krzyżują się po stacją Stazione Termini. Łączą one wszystkie dzielnice miasta, istnieje jeden bilet ważny na metro, autobus i tramwaj jak również kolej podmiejską. Ważny jest on 75 minut od daty pierwszego skasowania i można na nim w tym czasie tylko raz przejechać metrem.


Jeśli planuje się więcej podróży można kupić bilet dzienny, tygodniowy i karty miesięczne. Szczegółowe informacje znajdują się poniżej.

Godziny kursowania metra:

od 5:30 do 23:30 (sobota 0:30)

Częstotliwość kursowania metra:

co 3.30 – 6 minut

Uwaga: ostatni kurs metra linii A przez najbliższe 3 lata będzie o godzinie 21:00 (ze względu na prowadzone prace przy budowie linii C)

 

 

Stacje metra A w Rzymie:
Battistini - Cornelia - Baldo degli Ubaldi - Valle Aurelia - Cipro (Musei Vaticani) - Ottaviano (San Pietro) - Lepanto - Flaminio (Piazza del Popolo) - Spagna (Piazza di Spagna) - Barberini (Fontana di Trevi) - Repubblica (Teatro dell'Opera) - Stazione FS Termini - Vittorio Emanuele - Manzoni  - San Giovanni - Re di Roma - Ponte Lungo - Furio Camillo - Colli Albani - Arco di Travertino - Porta furba (quadraro) - Numidio Quadrato - Lucio Sestio - Giulio Agricola - Subaugusta - Cinecittà - Anagnina.

Stacje metra B w Rzymie:
Rebibbia - Ponte Mammolo - Santa Maria del Soccorso - Pietralata - Monti Tiburtini - Quintiliani - Stazione FS Tiburtina - Bologna - Policlinico - Castro Pretorio - Stazione FS Termini - Cavour - Colosseo - Circo Massimo - Piramide - Garbatella - Basilica di San Paolo - Marconi - EUR Magliana.

Stacje metra na linii Rzym - Ostia (prowadząca nad morze):
Roma Porta San Paolo - Basilica San Paolo - Eur Magliana - Tor di Valle - Vitinia - Casal Bernocchi - Acilia - Ostia Antica - Lido Nord - Lido Centro - Stella Polare - Castel Fusano - Cristoforo Colombo.

 

Bilety

W Rzymie są dostępne następujące bilety komunikacji miejskiej (ATAC), wszystkie bilety ważne są na wszystkie środki komunikacji miejskiej w obrębie miasta Rzym (Comune di Roma) łącznie z kolejką podmiejską i kolejką do Ostii.

 

Gdzie można kupić bilety?

Wszystkie rodzaje biletów można kupić na stacjach metra, w kasach biletowych, dystrybutorach automatycznych, barach, tabacchi, kioskach z gazetami (edicole) itd...

BIT - (biglietto integrato a tempo) – bilet ważny 75 minut

 

Ile kosztuje:

1,5 euro

Czas ważności:

100 minut od pierwszego skasowaniaGdzie można go używać

na całym terenie Miasta Rzymu:

  • w autobusie, tramwaju, trolejbusie i autobusach Cotral

  • w metrze linia A i B (tylko jeden kurs)

  • w pociągach regionalnych Met.Ro. Roma-Lido, Roma-Viterbo, Roma-Pantano (w obrębie Rzymu)

  • w pociągach regionalnych Trenitalia w klasie 2 – trasa w obrębie miasta (tylko jeden kurs w jednym kierunku jazdy)Pamiętajmy, że

bilet jest ważny tylko jeśli skasowany na początku podróży i kiedy przesiadamy się do metra (przed upływem 100 minut bilet musi być ponownie skasowany i ważny jest do końca podróży). Kasowniki znajdują się w autobusach, tramwajach, trolejbusach i kolejkach linii Roma-Pantano e Roma-Viterbo, na stacjach przy bramkach wejściowych do metra, do pociągów regionalnych Roma-Lido i pociągów regionalnych Trenitalia SpA.

BIG - (biglietto integrato giornaliero) – bilet dziennyIle kosztuje:

6 euro

 

Czas ważności:

Ważny do godziny 24:00 dnia skasowania na nieograniczoną ilość podróży tymi samymi środkami transportu co bilet BIG


BTI - (biglietto turistico integrato) – bilet turystycznyIle kosztuje:

16,5 euroCzas ważności:

Przez 3 dni od daty skasowania, do godziny 24:00 trzeciego dnia włączając dzień, w którym został skasowany, ważny dla nielimitowanej ilości podróży tymi samymi środkami transportu co bilet BIG.

CIS - (carta integrata settimanale) – karta tygodniowaIle kosztuje:

24,00 euroCzas ważności:

Ważny przez 7 dni od daty pierwszego skasowania, do godziny 24:00 siódmego dnia włączając dzień, w którym został skasowany, ważny dla nielimitowanej ilości podróży tymi samymi środkami transportu co bilet BIG.

 

UWAGA dotycząca wszystkich biletów

W przypadku, gdy kasownik jest zepsuty, podróżny powinien zwrócić się do kasy biletowej lub kierownika pociągu w momencie wejścia do niego. W środkach komunikacji publicznej Miasta Rzymu (autobus, tramwaj, trolejbus, metro A e B, linie Co.Tra.L i Met.Ro) powinien skasować bilet sam pisząc na nim datę, godzinę, stację lub numer pojazdu.

Abonamenty

Do naszej dyspozycji mamy również wygodne abonamenty w formacie normalnego biletu z paskiem magnetycznym jak również elektroniczną Metrebus Card.


Oto ceny abonamentów na transport publiczny w Wiecznym Mieście:

miesięczny osobisty: 35 euro

miesięczny na okaziciela: 53 euro

 

Roczny bilet w Rzymie kosztuje 250 euro i ważny jest 365 dni od momentu zakupu.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.atac.roma.it


Taxi

Taxi w Rzymie są koloru białego, posiadają znak identyfikacyjny na drzwiach i są wyposażone w licznik. W środku, na drzwiach tylnych po stronie lewej jest umieszczona tabliczka z numerem licencji i nazwisko kierowcy lub nazwa firmy taksówkarskiej.


Taxi mogą być wzywane telefonicznie dzwoniąc pod te numery:

06 3570 - 06 63898 - 06 6645 - 06 4157 - 06 4994 - 06 88177

Centrala zajmie się powiadomieniem najbliższej taksówki informując klienta o nazwie firmy taksówkarskiej i czasie oczekiwania na jej przyjazd.


Zgodnie z Regulaminem miejskim taryfy są wystawione we wnętrzu każdej taksówki, tłumaczone na siedem języków: angielski, francuski, niemiecki, hiszpański, portugalski, arabski i japoński.

Kwota stała początkowa to:

od godziny 7:00 do godziny 22:00 (normalna) 2,33 euro

w dni świąteczne od godziny 7:00 do godziny 22:00 (świąteczna) 3,36 euro

od godziny 22:00 do godziny 7:00 (nocna) 4,91 euro

Kwota pojedynczej jednostki to 0,11 euro

 


Taryfa 1 (taryfa miejska):

jednostka liczona co 141 metrów dla prędkości większej od 20km/h*, to 0,78 euro/km

Taryfa 2 (taryfa podmiejska poza G.R.A):

jednostka liczona co 85,3 metrów dla prędkości większej od 20km/h*, to 1,29 euro/km


*jednostka czasowa co 19,2 sekundy dla prędkości mniejszej od 20km/h, 1 godzina równa się 20,66 euro


Nadpłata: bagaż (rozmiar ponad cm 35X25X50) 1,04 euro


Uwagi:

  • taxi musi zawsze odpierać klienta z taryfą 1

  • kierowca ma obowiązek uprzedzić klienta w momencie zmiany taryfy na taryfę 2

  • jeżeli trasa obejmująca przejazd podmiejski przewiduje powrót z tym samym klientem, aplikuje się dla całej trasy taryfę 1

  • na trasie z Ostia Lido do Rzymu stosuje się taryfę 2 do G.R.A.

  • w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należ żądać od taksówkarza potwierdzenia zapłaty (ricevuta di pagamento) z następującymi informacjami: przejechana trasa, numer taksówki i zapłacona suma.

Bilet w SMS-sie

W Rzymie dostępna jest usługa umożliwiająca zakup biletu BIT za pomocą telefonu komórkowego, najpierw należy aktywować usługę u swojego włoskiego operatora, szczegóły na stronie www.atac.roma.it, usługa jest darmowa, płaci się dodatkowo tylko koszt SMS-a.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pogoda w Rzymie

booked.net
+8
°
C
+
+
Rzym
Niedziela, 16
Prognoza 7-dniowa