Viterbo - Prowincja - turystyka

Sutri

17.01.16 23:05 Wiek: 8 yrs

 

Sutri

Miasto Sutri leży około 50 km od Rzymu w prowincji Viterbo. Jego początki sięgają epoki brązu. O antycznej historii Sutri świadczą liczne znaleziska archeologiczne z różnych epok.Swój rozkwit zawdzięcza Etruskom. Pod rządami Etrusków Sutri rozwinęło się ekonomicznie i stało się silnym ośrodkiem handlowym i rolniczym.Rzymianie w 383 roku p.n.e zdobyli Sutri w drodze do Etruri.Sutri wznosi się na dużym skalnym wyniesieniu. Skałą na jakiej leży całe miasto jest powulkaniczny tuf.Początki Sutri sięgają daleko w przeszłość o czym świadczą liczne historyczne pozostałości:

 

 

 

- Amfiteatr Rzymski wykuty w całości w powulkanicznym tufie.

 

Zobacz zdjęcia Amfiteatru Rzymskiego w Sutri
Zobacz zdjęcia Amfiteatru Rzymskiego w Sutri

 

 

- Nekropolia etruska złożona z dziesiątków grobów także wykutych w tufie. Generalnie można powiedzieć, że tuf jest podstawowym surowcem budowlanym w Sutri. Domy w mieście również zostały wybudowane z bloków wykutych w tufie. Materiał ten zapewnia dobrą izolację termiczną, ciepło zimą i chłód w upały.

 

Zobacz Groby Etrusków w Sutri - nekropolia etruska
Zobacz Groby Etrusków w Sutri - nekropolia etruska

 

 

- Mury miejskie z czasów Etrusków wkomponowane w mury średniowieczne.

 

Zobacz Sutri - Mury miejskie z czasów Etrusków
Zobacz Sutri - Mury miejskie z czasów Etrusków

 

 

- Mitreo przekształcone w Kościół pod wezwaniem Madonny od Porodu - Madonna del Parto.

 

Zobacz zdjęcia mitreo w Sutri
Zobacz zdjęcia mitreo w Sutri

 

 

- Katedra z czasów romańskich.

 

Zobacz zdjęcia Sutri - Katedra Romańska
Zobacz zdjęcia Sutri - Katedra Romańska

 

Wydarzenia w Sutri:

 

- W tygodniu, w którym przypada 16 września odbywają się uroczystości „dies natalis” - dzień śmierci i narodzin do życia wiecznego – Patronki Sutri Świętej Najsłodszej - „Santa Dolcissima”. W tych dniach organizowane są liczne festyny, procesja religijna z Figurą Świętej Patronki, pokaz sztucznych ogni, marsz z pochodniami w rzymskim amfiteatrze wieczorem 17 września- 17 stycznia przypada dzień Świętego Antoniego Wielkiego Opata - Sant'Antonio Abate, W tym dniu ma miejsce pokaz koni, a w następną niedzielę odbywa się wyścig konny – palio. Miejscowa tradycja głosi, że Święty Antoni Opat ocalił w Sutri w XIX wieku zwierzęta od śmiertelnej epidemii.


- W czerwcu z okazji Bożego Ciała - Corpus Domini – organizowana jest procesja religijna i tzw. infiorata czyli dywan z kwiatów na głównej ulicy Sutri.- Z okazji Święta Bożego Narodzenia organizowany jest Żywy Żłóbek przy antycznej nekropolii etrusków wykutych w skale zwanej tufo.- Latem miasto Sutri współpracuje w organizacji Festiwalu Barokowego - Festival Barocco. Festiwal Barokowy to święto muzyki klasycznej odbywający się na obszarze Tuscia Viterbese. Podczas Festiwalu odbywają się liczne koncerty, często darmowe. W Sutri koncerty mają miejsce w Kościele Świętego Franciszka, w Willi Savorelli lub w rzymskim amfiteatrze. W Festiwalu Barokowym brali w przeszłości udział tacy muzycy jak: Severino Gazzelloni i Gustav Leonhardt.- W pierwsze niedziele września odbywają się „festyny fasolowe”. Fasola z Sutri nazywana "della Regina" to odmiana bardzo ceniona przez swój smak i łatwość w trawieniu. Inne produkty lokalne to grzyby prawdziwki i wina.

 

Poniżej linki do większej ilości zdjęć z Sutri:

 

Zobacz więcej zdjęć Sutri

 

 

 

Zobacz więcej zdjęć Sutri

 

 

 


Pogoda w Rzymie

booked.net
+8
°
C
+
+
Rzym
Niedziela, 16
Prognoza 7-dniowa

Targi Mediolan - Fiera Milano
Targi w Weronie