Klimat i pogoda na Sycylii

Latem klimat na Sycylii sprawia, że wyspa staje się zdecydowanie bardziej afrykańska aniżeli europejska.

 

Generalnie gorąc tam panujący jest bardziej suchy niż wilgotny, przez co nie jest tam tak parno, co ułatwia życie osobom lepiej znoszącym wysokie temperatury w powietrzu o niższej wilgotności. Bardzo rzadkie opady deszczu w miesiącach letnich są dodatkową atrakcją dla kochających plaże, ale jest też plagą dla wielu sycylijczyków cierpiących często z powodu suszy.

 

Jeśli wasza trasa turystyczna ma zawierać najbardziej uczęszczane kąpieliska i wykopaliska archeologiczne najlepiej w takim przypadku wybrać się na Sycylię wiosną lub jesienią, kiedy już jest lub jeszcze jest ciepło, a nie super gorąco (kąpieli morskich można zażywać od kwietnia do października a na Lampedusie, jak podają wiarygodne źródła, kąpiel jest możliwa wręcz do końca listopada), nie będzie tłoku na plaży, na wykopaliskach archeologicznych, wystawach, muzeach oraz ceny (tak czy inaczej trudno aby na Sycylii były wygórowane jak w innych regionach Włoch) będą niższe. Dla wielu wiosna jest najpiękniejszą i najodpowiedniejszą porą roku do zwiedzania Sycylii, dzięki cudownie kwitnącym drzewom koloryzującym pejzaż i wypełniającym powietrze pięknymi zapachami. Podczas Świąt Wielkanocnych w wielu miasteczkach odbywają się bardzo ładne tradycyjne festyny i jest to świetna okazja do skosztowania wielu lokalnych specjalności powiązanych z tymi Świętami.

 

Dla osób wolących zimowe wyjazdy, klimat przybrzeżny jest raczej łagodny i pozwala spędzić wiele godzin na świeżym powietrzu zwiedzając wykopaliska archeologiczne i miasta bogate w dzieła sztuki, przede wszystkim wzdłuż południowego wybrzeża. Na najwyższych szczytach Madonie i na Etnie zimą często pada śnieg i można korzystać tam z wyciągów narciarskich. Natomiast obszary położone blisko wybrzeża Morza Tyrreńskiego i obok Mesyny oraz Etny są raczej deszczowe. Jeśli chcemy odwiedzić zimą mniejsze wyspy leżące koło Sycylii, musimy wiedzieć że o tej porze roku promy kursują według ograniczonego rozkładu i może zdarzyć się, iż pozostaniemy zablokowani na jakiejś wyspie trochę dłużej niż tego chcieliśmy, jeśli warunki pogodowe i stan morza okażą się szczególnie niesprzyjające dalszej podróży.


Aktualne informacje o sytuacji pogodowej na Sycylii można otrzymać tutaj:

www.sias.regione.sicilia.it