18.02.2010

Jak poruszać się po Florencji. Komunikacja we Florencji - Firenze

 

 

 

 

Starówka we Florencji (Firenze) ma powierzchnię około 4 km kwadratowych, cała Florencja zajmuje powierzchnię około 100 Km kwadratowych. Po starówce, biorąc pod uwagę jej znikome rozmiary, jest możliwe, a wręcz wskazane, poruszać się pieszo lub na rowerze. Jeśli konieczne jest dotarcie do miejsc oddalonych od centrum można skorzystać z autobusów miejskich ATAF lub z taksówek obecnych na każdym rogu miasta.

 

Linie miejskie

Transport miejski prowadzony jest przez ATAF i LI-NEA (pomarańczowe autobusy). Bilet można kupić w autoryzowanych punktach sprzedaży takich jak bary, kioski z gazetami - edicole, sklepiki tabacchi, w dystrybutorach automatycznych lub w okienku ATAF na Piazza Stazione – po stronie Piazza Adua.

Bilety we Florencji

Bilety należy skasować zaraz po wejściu do pojazdu w przeznaczonych do tego kasownikach.


Cena biletu wynosi 1,20 euro. Bilet taki ważny jest 70 minut od momentu skasowania.

 

Bilet zakupiony w pojeździe kosztuje 2 euro.


Bilet ważny 24 godziny kosztuje 5 euro.


Bilet ważny 3 dni kosztuje 12 euro.


Bilet na przejazd od stacji Stazione di Santa Maria Novella do lotniska Aereoporto Amerigo Vespucci kosztuje 4,50 euro.

 

Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie ATAF: www.ataf.net 

Radio Taxi

 Tel. 055 4390

Tel. 055 4499

Tel. 055 4242

Tel. 055 4798W celu zamówienia taksówki należy zadzwonić pod jeden z wyżej wymienionych numerów. Wewnątrz każdej taksówki, poza numerem identyfikacyjnym pojazdu, widoczny jest taksometr wyświetlający po jednej stronie nabijający się licznik (na podstawie przejechanych kilometrów i czasu oczekiwania), po drugiej stronie widoczne są różne dodatki (bagaż, zamówienie drogą radiową). Na taksometrze widoczna jest bieżąca taryfa: dla kursów miejskich wynosi ona 1, na kursy podmiejskie 2 i na kursy na lotnisko Aereoporto Amerigo Vespucci taryfa wynosi 4. Całkowita suma do zapłacenia pojawi się na wyświetlaczu w momencie zakończenia kursu.

Cennik usług wystawiony jest wewnątrz każdej taksówki.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy żądać od taksówkarza potwierdzenia zapłaty (ricevuta di pagamento) z następującymi danymi: przejechana trasa, numer taksówki i zapłacona kwota.

Jak poruszać się po Florencji na rowerze

 Schematyczna mapa tras rowerowych we Florencji jest możliwa do pobrania z oficjalnej strony Miasta Florencja. Władze Florencji propagują inicjatywy zachęcające do korzystania z roweru. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.comune.fi.it

Możliwe jest wynajęcie roweru w dwóch wskazanych miejscach. Ceny są przystępne i pozwalają turystom na wynajęcie roweru za:

 

1,5 euro na 1 godzinę

4 euro na 5 godzin

8 euro na cały dzień

 

Mieszkańcy Florencji i prowincji maja do swojej dyspozycji specjalne taryfy na wynajem rowerów, co ma na celu ograniczenie ilości samochodów w centrum Florencji w dni pracujące.

Osoby niepełnosprawne

Szczegółowe informacje dla osób niepełnosprawnych dotyczące transportu można znaleźć na stronie miasta Florencja: http://disabili.comune.fi.it

Pogoda we Florencji

www.booked.net
+8
°
C
+11°
+
Florencja
Poniedziałek, 17
Prognoza 7-dniowa