Karnawał Ladino: od Canazei po Penia czas na zabawę w maskach

03.02.10 14:04 Wiek: 9 yrs

 

W Val di Fassa jest tradycja, z której nie można zrezygnować. Tańce, bale, tradycyjne średniowieczne festyny młodzieżowe. Głównymi bohaterami są antyczne „faceres” (maski) drewniane.

To specjalny uroczysty i radosny zwyczaj wszystkich mieszkańców, tradycja przekazywana z generacji na generację. Karnawał Ladino w Val di Fossa w regionie Trentino (północne Włochy) to folklor, rozrywka i bogata historia. Co roku odżywa dzięki zaangażowaniu setek ochotników zorganizowanych w Grop de la Mèscres da Dèlba e Penia, autorów ruchomej platformy karnawałowej.

 

Kalendarz imprez jest bogaty i rozrywka – pokazy, festyny, przemarsze i średniowieczne zabawy młodzieżowe – zagwarantowana.


Posiadają antyczną tradycję również Mascherèdes w Penia, małej miejscowości u podnóża góry Marmolada. Będzie można oglądać przedstawienia, farsy w języku ladina odgrywane przez aktorów w tradycyjnych strojach na scenie byłej szkoły podstawowej od 11 do 16 lutego. Najciekawsze w Karnawale Ladino są „comedie” , spektakle według precyzyjnych reguł zawsze kończące się wielką zabawą i tańcami aż do późnej nocy. 11 lutego niecierpliwie oczekiwany jest pokaz karnawałowych wozów alegorycznych i “Gran ballo di Carnevale” (“Wielki bal karnawałowy”) z towarzyszeniem zespołu Alpen Boys. Gwarantowana zabawa podczas wyścigu na saniach i nartach w 14 lutym, kiedy kolorowe “mascherine” (maski) schodzą w dół po zboczu w Alba na plac w miasteczku.


Natomiast 15 lutego w centrum Canazei odbędzie się pokaz w świetle księżyca, Molin de la veies, oryginalna prezentacja antycznego młyna, gdzie diabły strącały stare wiedźmy, aby zamienić je w pociągające podlotki. Wielki finał Karnawału Ladino odbędzie się w Moena, 16 lutego, wraz z alegorycznymi wozami karnawałowymi i degustacją specjalności z Val di Fossa, podczas gdy mieszkańcy dzielnicy Turchia demonstrują się w szatach sułtańskich i ubiorach służek w haremie.