Jak poruszać się po Wenecji. Transport w Wenecji

 

 

Wenecje, nie będącą wielkich rozmiarów, można swobodnie zwiedzać pieszo i jest to może najlepszy sposób do dogłębnego jej poznania, odkrycia szczególnych miejsc, urokliwych zaułków. Uzbrojeni w dobrą mapę możemy „pogubić” się w labiryncie wąskich uliczek, licznych placów, malowniczych kanałów i szerokich placów z dala od znanych szlaków turystycznych i docenić prawdziwy klimat Wenecji.

 

 

W 1881 roku w Wenecji zainicjowano regularną komunikację miejską o napędzie mechanicznym. Na jesieni 1881 roku z okazji "Congresso di Geografia" (Kongresu Geograficznego) pierwszy prom parowy, nazwany "Regina Margherita" pokazał sie na Canal Grande (Wielkim Kanale). Po eksperymencie z promem "Regina Margherita" została utworzona w Paryżu spółka anonimowa z kapitałem francuskim nosząca nazwę "Compagnie des bateaux Omnibus". Po otrzymaniu koncesji na obsługiwanie linii po Canal Grande, nowa spółka zamówiła w stoczni francuskiej w Rouen 8 promów. Osiem pierwszych promów parowych po przepłynięciu Francji kanałem Canale della Linguadoca i opływając Półwysep Apeniński dotarły z Rouen do Wenecji. Nowa inicjatywa od samego początku była oprotestowywana przez gondolierów widzących w parowcach strasznych konkurentów. Jednak bardzo szybko korzyści wprowadzone przez nowy środek transportu okazały się oczywiste i głosy krytyki początkowo manifestowane przez mieszkańców Wenecji zamieniły się w prawdziwy entuzjazm.

 

 

Ile osób zabiera tramwaj wodny (vaporetto)?

Średnio 230Ile osób zabiera motorówka (motoscafo)?

Średnio 160Ile osób zabiera większy prom (motonave)?

Istnieją różne typy środków lokomocji należących Actv zdefiniowane jako „motonave”. Ich możliwości przewozowe wahają się od 600 aż do 1200 pasażerów.Gdzie można kupić bilety?

W kasach biletowych przewoźników otwartych w różnych godzinach oraz w punktach autoryzowanych wyróżniających się specjalnymi nalepkami Actv (są nimi tabaccherie - sklepiki, bary, edicole - kioski).Można kupić bilety na pokładzie środków Actv?

Na pokładzie środków komunikacji wodnej można kupić bilet pod warunkiem, że poprosimy o niego w momencie wejścia. Podczas, gdy w autobusach tradycyjnych bilet można nabyć w godzinach wieczornych i nocnych, jak również w dni świąteczne.Należy skasować bilet?

Tak, jeśli został zakupiony u sprzedawcy prywatnego, nie należy kasować biletu nabytego i już skasowanego w firmowej kasie biletowej.Można kupić bilet nie skasowany w kasie firmowej Vela/Actv?

Tak, ale koniecznie należy sprecyzować sprzedającemu, iż chcemy bilet nie skasowany.Co staje się podróżującym bez biletów?

Będzie musiał zapłacić mandat i kupić bilet.Co to jest CartaVenezia?

CartaVenezia jest indywidualnym dokumentem pozwalającym podróżować środkami komunikacji wodnej Actv ze zniżką.Wszyscy mogą posiadać CartaVenezia?

Tak, wszyscy od 1 lutego 2007, ale pod różnymi warunkami.

CartaVenezia jest darmowa dla wszystkich będących zameldowanymi w Wenecji, podczas gdy dla mieszkańców Regionu Veneto i dla tych, którzy nie są zameldowani, ale studiują lub pracują w Wenecji, koszt karty wynosi 8 euro. Dla wszystkich pozostałych osób CartaVenezia kosztuje 40 euro.

 

Gdzie można kupić CartaVenezia?

W Wenecji w kasach biletowych Vela/Actv na Fondamente Nove i Placu Roma.

W Mestre w firmowych kasach biletowych na ulicy via Cardinal Massaia odnoga od via Cappuccina. Poza tym w kasach biletowych w miejscowościach w Lido di Lido di Venezia, Sottomarina, Chioggia, Dolo i Mirano.W jaki sposób można otrzymać CartaVenezia?

Można kupić lub otrzymać za darmo jeżeli jesteśmy zameldowani w Wenecji, pokazując ważny dokument tożsamości. W przypadku studentów lub pracowników nie zameldowanych w Wenecji należy zaprezentować dokument lub deklarację potwierdzającą zatrudnienie lub naukę w Wenecji.

Wymagane jest zdjęcie w formacie do dowodu osobistego.

CartaVenezia ważna jest przez trzy lata i wznowienie jest darmowe dla zameldowanych w Wenecji, dla wszystkich innych koszt przedłużenia wynosi 5 euro.Istnieją bilety rodzinne?

Tak Actv przewiduje różne rozwiązania dla grup rodzinnych, powiązane od 18 kwietnia 2003 z posiadaniem Venice Card.Istnieją ułatwienia dla grup?

Tak, dla grup składających się z 20 osób w wieku powyżej 65 lat, lub dla grup uczniów (przynajmniej 14) tworzących jedną klasę, pochodzących z krajów Unii Europejskiej.

Dla grup zorganizowanych składających się z przynajmniej 20 osób ułatwienia poprzez obowiązkową rezerwację i przedpłatę w biurze Hellovenezia (+39) 0412722677 fax 0412722673, e-mail operatorituristici@vela.com

 

Do jakiego wieku uczniowie mogą korzystać z ulg?

Od 26 roku życia nie można już korzystać z taryf ulgowych „Studenti”. Wyjątek stanowi oferta Rolling Venice ważna do 29 roku życia.Abonament Actv jest ważny jak CartaVenezia?

Tak, jakikolwiek abonament Actv (także na linie samochodowe podmiejskie) jest uważany jako dokument równoważny CartaVenezia.Dzieci mogą podróżować za darmo?

Do czwartego roku życia tak, w towarzystwie osoby dorosłej. Poza tym w środkach komunikacji wodnej darmowy jest przewóz wózków dziecięcych.
Można wynająć transport w Actv?

Tak, zarówno wodny jak i lądowy. Aby wynająć transport wodny należy skontaktować się z numerem telefonicznym 0412722421, natomiast autobus zamawia się pod tym numerem 0412722775.Jak poruszać się po Wenecji środkami komunikacji Actv?

Komunikacja w Wenecji, mieście otoczonym i zbudowanym na wodzie z konfiguracją podobną do dużej ryby, charakteryzuje się dwoma systemami transportu: tym wodnym (kanały-Canal Grande,Canale della Giudecca oraz drogi wodne czyli rii) oraz trasy piesze (nadbrzeża, place, wąskie uliczki).

Separacja tych dwóch sieci jest ściśle powiązana z wyjątkowością typologii miejskiej składającej się z blisko siebie połączonych wysp połączonych mostami.

W tym szczególnym jedynym na świecie środowisku, transport miejski jest zagwarantowany przez sieć połączeń wodnych, które rozwijają się, w uproszczeniu, poprzez trzy systemy linii:

1. Linie Linee Centro Città

2. Linie GiraCittà

3. Linie Lagunari
Co to są linie Centro Città? I jakie to linie?

Te linie przemierzają miasto nawigując przeważnie po Canal Grande wzdłuż kierunku od Tronchetto do Lido i z powrotem. Linia 82 łączy również Tronchetto z San Marco poprzez Canale della Giudecca.

Linie 1, 3, 4, 82, N (Nocna)Co to są linie GiraCittà? I jakie to linie?

Te linie łączą obręb „wielkiej ryby” z Lido i Murano, i są używane przeważnie przez podróżujących do pracy i wenecjan.

Linie 41, 42, 51, 52, 61, 62, 71, 72, N (Nocna)Co to są linie Lagunari? I jakie to linie?

Ta ostatnia grupa linii składa się z tych, które łączą obszary najbardziej zewnętrzne laguny. Poza łączeniem Wenecji z innymi wyspami laguny takimi jak: Burano, Torcello, S. Erasmo, S. Servolo, itd..., pozwalają połączyć miejscowości na stałym lądzie (Tessera/Aeroporto, Tre Porti, Punta Sabbioni, Chioggia, Fusina). Numer 17 (ferry-boat), pozawala również połączenie samochodowe od Tronchetto do Lido oraz numer 11 łączy Lido z Isola di Pellestrina (Wyspa Pellestrina).

Linie Laguna Nord, 11, 13, 17, 18, 20, 24, N (Nocna)Można przewozić zwierzęta na pokładzie środków Actv?

Tak, ale małych rozmiarów (zgodnych ze strukturą środka komunikacji) i nie niebezpiecznych (nie można przewozić słoni, lwów, węży itd...). Ze względów bezpieczeństwa psy powinny być trzymane na smyczy i w kagańcu, inne rodzaje zwierząt (koty, chomiki, itd...) powinny być przewożone w klatkach przenoszonych w rękach.Trzeba płacić za zwierzęta?

Od 11 kwietnia 2004 Actv pozwala na darmowy transport psów wszystkich rozmiarów i w zasadzie wszystkich małych zwierząt (nie więcej niż jedno zwierzę na pasażera). Bilet należy kupić tylko w przypadku klatek większych od 120cm dodając długość, wysokość i głębokość.Można przewozić rowery w środkach Actv?

W transporcie wodnym generalnie tak, ale nie we wszystkich przypadkach, ostateczna zgoda zależy od decyzji kapitana.

Mało problemów z przewozem rowerów mamy na liniach obsługiwanych przez statki-promy, szczególnie w miesiącach zimowych, maksymalnie 10 rowerów można transportować na pokładzie większego promu – motonave.

W tramwajach wodnych (vaporetto) i motorówkach (motoscafo) transport rowerów jest trudniejszy i decyzja zależy od kapitana, który ocenia sytuację pod względem miejsca i bezpieczeństwa.

W autobusach nie można przewozić rowerów.

Actv Spa jednak zarówno w sektorze wodnym, z wprowadzeniem usługi (na razie tylko latem) "Bicinbarca" jak i lądowym "Bicinbus" (również tutaj tylko latem) przygotowuje się do transportu rowerów.

 

Taryfy tramwajów wodnych www.actv.it

Pogoda w Wenecji

www.booked.net
+7
°
C
+10°
+
Wenecja
Poniedziałek, 17
Prognoza 7-dniowa